top of page

Czy dzieci z autyzmem potrafią się bawić?

"SÅ‚yszÄ™ i zapominam

Widzę i pamiętam

RobiÄ™ i rozumiem"

Konfucjusz

 

PrzygotowujÄ…c siÄ™ do szkolenia grupy animatorów zabaw dzieciÄ™cych zbieraÅ‚am wywiady z rodzicami, terapeutami odnoÅ›nie zabaw dzieci z autyzmem. WiÄ™kszość z nich stwierdzaÅ‚o, że dzieci z autyzmem nie umiejÄ… siÄ™ bawić, nie fantazjujÄ…, nie wchodzÄ… w rolÄ™, wycofujÄ… siÄ™ z grupy ze wzglÄ™du na nadmiar bodźców. Rodziców to przytÅ‚acza, martwi, czasem nie wiedzÄ… jak pomóc wÅ‚asnemu dziecku.

 

Naukowcy sÄ… zgodni co do tego, że zabawa jest kluczowÄ… częściÄ… rozwoju dziecka. Pomaga im rozwinąć zdolnoÅ›ci motoryczne, nauczyć siÄ™ podstawowych pojęć, stanowi integralnÄ… wartość w nauce umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych takich jak empatia, wspóÅ‚praca i asystowanie drugiej osobie.

 

Badania, jakie przeprowadziÅ‚y w Texasie prof. K.Doody i p. Jana Mertz polegaÅ‚y na obserwacji wyboru przez dzieci z autyzmem preferowanych zabaw. NajpopularniejszÄ… okazaÅ‚o siÄ™ wspinanie na schody i zrzucanie piÅ‚eczki z samej góry. KrÄ™cÄ…cy siÄ™ wiatrak oraz stóÅ‚ z ryżem.

Dzieci z autyzmem unikaÅ‚y zabaw wymagajÄ…cych wcielania siÄ™ w role, wymagajÄ…cych zrozumienia teorii umysÅ‚u, czy umiejÄ™tnoÅ›ci postawienia siÄ™ w sytuacji drugiej osoby, wczuwania siÄ™ w jej poÅ‚ożenie (jest to najtrudniejsze pojÄ™cie dla osób z autyzmem) . Wniosek jaki wysuniÄ™to to,

 

„dzieci z autyzmem wybierajÄ… zabawy dostarczajÄ…ce im silnych bodźców sensorycznych, zabawy dajÄ…ce efekty przyczyny i skutku oraz zabawy z powtarzalnoÅ›ciÄ… ruchu”

 

A wiÄ™c zabawy stymulujÄ…ce obszar zmysÅ‚ów wzroku, dotyku, smaku, zapachu i sÅ‚uchu, dziaÅ‚ajÄ…ce na system przedsionkowy, odpowiedzialny za nasze poczucie równowagi oraz informujÄ…cy nas gdzie w przestrzeni osadzone sÄ… nasze ciaÅ‚a oraz wpÅ‚ywajÄ…ce na system proprioreceptywny, tzw „czucie gÅ‚Ä™bokie , czyli to jak nasze stawy reagujÄ… na ruch i ucisk.

 

Badania odnoÅ›nie preferencji zabaw daÅ‚y naukowcom ważne informacje, że sama zabawa nie jest jedynie formÄ… rozrywki czy rozwoju dla dziecka z autyzmem ale jest ona pomocÄ…, rekompensatÄ…, formÄ… odzyskania „braków”. Dzieci bawiÄ…c siÄ™ zaspokajajÄ… swoje potrzeby.
Te preferowane i ulubione zabawy zostaÅ‚y wykorzystane jako wzmocnienie w terapiach behawioralnych takich jak SAZ (Stosowana Analiza ZachowaÅ„). MajÄ… zastosowanie w chwilach stresu wyciszajÄ…c system nerwowy i pomagajÄ… dziecku ćwiczyć skupienie uwagi w krótkim czasie. ZnajÄ…c te konkretne preferencje i wzory zabaw możemy je wykorzystywać do wsparcia dzieci w rozszerzeniu umiejÄ™tnoÅ›ci do bardziej zaawansowanych zabaw jakimi sÄ… np. formy wspóÅ‚pracy czy teatrzyk, odgrywanie ról. Ponadto, zrozumienie tych preferencji czy potrzeb dzieci pomaga ich rodzicom w stworzeniu zabaw indywidualnych, rozwijajÄ…cych niezależność.

Dodatkowym magicznym czynnikiem jest tzw „Moc rówieÅ›ników”. Wielokrotnie doÅ›wiadczyÅ‚am tego, że dajÄ…c Kubie wolnÄ… rÄ™kÄ™ w zabawie i relacji z rówieÅ›nikiem zaskoczyÅ‚ mnie swobodÄ… interakcji. MaÅ‚e dzieci naturalnie sÄ… skÅ‚onne pomagać sobie w radzeniu z trudnoÅ›ciami o ile bÄ™dÄ… znaÅ‚y ograniczenia danego dziecka i miaÅ‚y wiedzÄ™ o sposobach wsparcia. ProwadzÄ…c spotkania dla przedszkolaków o tym, co to jest autyzm, jak dziaÅ‚a mózg, co to jest nietolerancja glutenu,itp obserwowaÅ‚am wielkÄ… zmianÄ™ w ich stosunku to dzieci z autyzmem bÄ™dÄ…cych w ich grupie. Ich wyrozumiaÅ‚ość, asysta, obrona, udzielane wsparcie byÅ‚o wzruszajÄ…ce. W wieku szkolnym, patrzÄ…c na kolegÄ™, który spokojnie tÅ‚umaczy mojemu synowi jak krok po kroku ma wykonać przerastajÄ…ce go zadanie wiedziaÅ‚am, że zarówno dzieci jak i doroÅ›li ludzie sÄ… w stanie udzielać wsparcia osobom z autyzmem potrzebujÄ… do tego wiedzy, tzw „kluczy”


 

Jeśli ten artykuł okazał się pomocny podziel się nim ze znajomymi. Jeśli potrzebujesz skontaktować się ze mną w sprawie szkoleń pisz na adres: annakowalczyk99@wp.pl

08

bottom of page