top of page

Stymulacja

„JeÅ›li widzisz osobÄ™ z autyzmem która zachowuje siÄ™ dziwnie, patrz na niÄ… jak na czÅ‚owieka uzależnionego.”

Bob Doman, założyciel of NACD (The National Association for Child Development)

 

Sama doÅ›wiadczyÅ‚am wielokrotnie tego, że zostawiajÄ…c syna na 2 godziny z nianiÄ…, która pozwoliÅ‚a mu na stymulacje kosztowaÅ‚o mnie 3 tygodnie pracy aby dokonać korekty niechcianych zachowaÅ„. Weekend u dziadków wiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z 3 trzema miesiÄ…cami eliminacji -„powrotu do normalnoÅ›ci”.

 

Czy rodzic ma poczucie winy?

Tak, na niemal każdym kroku. Jest to ogromne brzemiÄ™ i ogromna walka jakÄ… toczymy na co dzieÅ„, bo nie możemy sobie pozwolić na cieÅ„ zaniedbania, zmÄ™czenia, irytacji, zawsze jesteÅ›my w gotowoÅ›ci i dajemy z siebie 100%. To jest rzeczywistość z cyklu, zrozumiesz dopiero kiedy „zanurzysz stopy w tej rzece”

 

Z czym wiąże się stymulacja?

JeÅ›li dzieci bÄ™dÄ… miaÅ‚y jakÄ…Å› dysfunkcje to bÄ™dÄ… tÄ™ dysfunkcjÄ™ stymulować z racji na to iż w mózgu wydzielajÄ… siÄ™ wówczas endorfiny= lubiÄ™ coÅ› robić, np. lizać Å›cianÄ™, wiÄ™c dziecko bÄ™dzie chciaÅ‚o wykonywać danÄ… czynność nieprzerwanie, tak jak uzależnienie.

Naszym zadaniem jest przerwanie tego – czyniÄ…c dziecko zajÄ™tym dosÅ‚ownie 24h na dobÄ™, a to jest bardzo, niezwykle trudna, mozolna, czasochÅ‚onna, mÄ™czÄ…ca, wymagajÄ…ca pokory, samozaparcia, irytujÄ…ca i czasem przyprawiajÄ…ca o zÅ‚ość praca.

Jest to brzemię, paskudne zadanie, tworzące napięcie i sytuacje nerwowe w rodzinie, szkole, w jakimkolwiek miejscu się znajdziecie.

 

Jest sporo polemiki na stymulacjÄ…, w kwestii pozwalać czy zabraniać. Ja jestem zwolennikiem przerywania tych zachowaÅ„. Z racji na to iż sÄ… one uzależnieniami, jak każde inne, a wiÄ™c każdy maÅ‚y „kÄ™s” podtrzymuje je i przedÅ‚uża ich proces.
Więc następnym razem kiedy widzę dziecko stymulujące się, robiące coś dziwnego, to patrze na niego jak na osobę uzależnioną, będącą w sidłach uzależnienia. A mam empatię do ludzi cierpiących na uzależnienie i stąd moje stanowisko w tej sprawie.

 

Z wywiadu z rodzicami czÄ™sto wnioskujÄ™ siÄ™, że oni sami czy również dziadkowie dziecka nie sÄ… Å›wiadomi istoty zaburzenia i nawet nie pracujÄ… nad tym obszarem.

 

Wypracowanie wdrożenia innych zabaw (Å‚amiÄ…cych stymulacjÄ™ zachowaÅ„) jest bardzo trudne bo nie wystarczy jedynie przerwać zachowanie uzależniajÄ…ce i zastÄ…pić je innym. Musi zajść proces , umiejÄ™tność wyciÄ…gania wniosków przyczynowo skutkowych aby dana zabawia miaÅ‚a dla dziecka znaczenie i utrwaliÅ‚a siÄ™ w jego pamiÄ™ci.

 

1. Przerywamy zachowanie uzależniające

2. normalizujemy kanały sensoryczne

3 budujemy proces sekwencji i uczymy dziecko rzeczy, które ma zrobić.

 

To jest bardzo ciężka praca i spocicie się przy niej niejednokrotnie.

 

Patrzmy na to zadane jak na układankę z 12 tys elementami puzzli pomoże wam zrozumieć cel. Aby ją ułożyć potrzeba skompletować całą masę puzzli, pogrupować je, zacząć od ramki, i systematycznie element za elementem kompletować dzieło.

​

WiÄ™kszość dzieci z autyzmem jest wzrokowcami, uczy siÄ™ dopiero wtedy, kiedy widzi obraz. Na szczęście jesteÅ›my dziÅ› uzbrojenie w elektronikÄ™ wszelkiej maÅ›ci. RobiÄ…c tzw „Filmy terapeutyczne” jesteÅ›my w stanie posÅ‚użyć siÄ™ nimi dla wyrobienia wzorców.

Tak wiem, to brzmi dziwnie i od razu nasuwa pytanie dlaczego dziecku nie wystarczy jedynie obserwowanie nas samych czy czÅ‚onków rodziny, lecz obserwowania nagrania z nami? Otóż jest to wÅ‚aÅ›nie kwestia przyswajania wiedzy przez mózg autystyczny.

Zastanówcie siÄ™ nad pewnym faktem. JeÅ›li bÄ™dziecie np. w centrum handlowym i przytÅ‚oczy was haÅ‚as, ruch, gwar. StaÅ„cie przed wÅ‚Ä…czonym telewizorem w sekcji AGD i zauważcie jak po sekundzie te wszystkie zagÅ‚uszenia po prostu znikajÄ…, a wy koncentrujecie siÄ™ na obrazie z telewizora. ZadziwiajÄ…ce, nieprawdaż?

 

Jeśli ten artykuł okazał się pomocny podziel się nim ze znajomymi. Jeśli potrzebujesz skontaktować się ze mną w sprawie szkoleń pisz na adres: annakowalczyk99@wp.pl

09

bottom of page