top of page

Autyzm i dieta

06

Autyzm i dieta

ZgÅ‚osiÅ‚a siÄ™ do mnie miesiÄ…c temu mama, której synkowi postawiono diagnozÄ™ autyzmu. Maluch nie mówiÅ‚ i nie utrzymywaÅ‚ kontaktu wzrokowego. ZapytaÅ‚am jak sypia. OkazaÅ‚o siÄ™, że fatalnie. PoprosiÅ‚am aby na 2 tygodnie mama odstawiÅ‚a mleko krowie i zastÄ…piÅ‚a je roÅ›linnym.
Po tygodniu dostaÅ‚am telefon, „Pani Aniu to dziaÅ‚a!!! MaÅ‚y Å›pi i nawet zaczÄ…Å‚ wydawać dźwiÄ™ki”

  Dlaczego tak siÄ™ staÅ‚o?
U dzieci z autyzmem proces trawienia białek nie działa tak jak u zdrowego człowieka.
Niekompletnie strawione białka-nierozbite peptydy- wchłaniają się ponownie w jelitach i
trafiajÄ… do krwiobiegu zakÅ‚ócajÄ…c pracÄ™ ukÅ‚adu nerwowego.
Badania dowodzÄ…, że peptydy te majÄ… strukturÄ™ opiatów i wywoÅ‚ujÄ… podobne reakcjÄ™
organizmu jak przy zatruciu opioidowym. NajproÅ›ciej mówiÄ…c, dziecko zachowuje siÄ™ jak
narkoman po wzięciu dawki. Nie ma z nim kontaktu, jest otępiałe lub nadmiernie pobudzone, zaburzony jest sen-budzi się w środku nocy lub śpi tylko 3 godziny, itp.

Nie można nazwać tego alergiÄ… bo jest to ewidentnie dziaÅ‚anie toksykologiczne. OdstawiajÄ…c dany produkt pozwalamy organizmowi na oczyszczenie siÄ™ i powrót do stanu normalnego.

Mój syn miaÅ‚ w wieku 0,5 do 3 lat tzw. „zespóÅ‚ jelita cieknÄ…cego”. Wszystko co zjadÅ‚, przelewaÅ‚o siÄ™ przez niego w niestrawionej caÅ‚oÅ›ci. W moim regionie specjaliÅ›ci pukali siÄ™ w tamtych czasach w czoÅ‚o, odsyÅ‚ali mnie z kwitkiem mówiÄ…c, że sobie jakieÅ› dziwne terminy wymyÅ›lam i że dziecko ma problemy psychiczne dlatego nie trawi normalnie. Jak z nim psycholog popracuje to biegunki ustanÄ…. Pozostawiona sama sobie zaczęłam drążyć temat w publikacjach zza Oceanu. TrafiÅ‚am na badania dotyczÄ…ce min. zaburzeÅ„ pracy trzustki, niedoborem siarczanów i zaburzeniem pracy metalotioneiny. PojechaÅ‚am na konferencjÄ™ dotyczÄ…cÄ… odżywiania i diety u dzieci z autyzmem, rozmawiaÅ‚am z kilkoma lekarzami ze Stanów i Norwegii aż w koÅ„cu spotkaÅ‚am Karyn Serroussi, która wyprowadziÅ‚a syna z autyzmu i napisaÅ‚a książkÄ™ o odkrywaniu tajemnic autyzmu (Unraveling the Mystery of Autism and Pervasive Developmental Disorder: A Mother’s Story of Research & Recovery).

UdaÅ‚o mi siÄ™ poprosić naszego pediatrÄ™, który ku wielkiemu zdziwieniu wypisaÅ‚ receptÄ™ na enzymy trawienne. WprowadziÅ‚am do diety prebiotyki i witaminy. I dosÅ‚ownie miesiÄ…c po miesiÄ…cu obserwowaÅ‚am zmiany w rozwoju mojego syna.
PojawiÅ‚y siÄ™ sÅ‚owa, zdania aż w koÅ„cu popÅ‚ynÄ…Å‚ potok zrozumiaÅ‚ych komunikatów i zaczęła siÄ™ bardziej normalna część naszego życia-mogÅ‚am siÄ™ porozumiewać werbalnie z moim wÅ‚asnym dzieckiem.
Trudne dla rodzica jest udowodnić, że białe jest czarne.
PiszÄ™ o tym wszystkim aby uÅ›wiadomić jak zÅ‚ożony jest problem. Wyniki badaÅ„ laboratoryjnych nie wykazujÄ… u takich dzieci alergii czy nietolerancji. To zakrawa na szaleÅ„stwo bo zrobisz dziecku badanie na nietolerancjÄ™ glutenu, czy kazeiny, zapÅ‚acisz 2 stówy a wynik bÄ™dzie ujemny. Lekarz puknie siÄ™ w czoÅ‚o i powie ze sobie wymyÅ›lasz.

A jednak po interwencji dietetycznej widać efekty.
Tak jak pisaÅ‚am w poprzednim artykule ważny jest czas i twoja intuicja. Obserwacja dziecka i wsÅ‚uchanie siÄ™ w jego komunikat-kiedy brzuszek boli, kiedy boli gÅ‚owa ,kiedy jest mu niedobrze. Jak zachowuje siÄ™ maluch po zjedzeniu danych produktów i czy jest pobudzony czy ospaÅ‚y. Czy nasila siÄ™ stymulowanie, czy może dziecko jest pÅ‚aczliwe. 
Rób skrupulatne notatki aby wiedzieć, co dziecko zjadÅ‚o 3-5 dni wstecz. Nie jest to Å‚atwe ale przyniesie dobre efekty w dÅ‚ugim czasie, a to jest dla rodzica inwestycja najcenniejsza.

​

Jeśli interesuje was jak wygląda proces trawienia białek to zajrzyjcie do ściągi

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82ka#Trawienie_bia.C5.82ek

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metalotioneiny

Polecam  bardzo rzetelne opracowanie Karyn  Seroussi „Encyklopadia of Dietary Interventions”

http://www.amazon.com/Encyclopedia-Dietary-Interventions-Treatment-Disorders/dp/0615201695/ref=asap_bc?ie=UTF8

bottom of page